MI 5.4 GMO controlled

GMP+ MI 5.4 – czyli pasza GMO FREE

MI 5.4 to jeden ze standardów systemu certyfikacji GMP+ stosowany w przemyśle paszowym. Określa wymagania związane z produkcją, przetwarzaniem, przechowywaniem i transportem pasz, które mają być oznaczone jako GMO-free.

Odpowiednie żywienie zwierząt wymaga dostarczenia efektywnej dawki pokarmowej, zbilansowanej pod względem energii, białka, suchej masy, włókna, witamin i soli mineralnych. Jednak konsumenci co raz częściej wymagają aby pasze stosowane w hodowli zwierząt byłby także wolne od GMO (ang. genetically modified organism). Opinia konsumentów odgrywa istotną rolę w popycie na żywność, dlatego GMP+ International opracowała standard, który ma ułatwić firmom paszowym dostosowanie się do oczekiwań rynku.

Korzyści dla Twojej firmy

Certyfikat MI 5.4 (dawniej: certyfikat MI 105) to szereg korzyści dla wszystkich podmiotów w łańcuchu dostaw, objętych systemem. Przede wszystkim:

Spełnienie wymagań prawnych

Część państw Unii Europejskiej (w tym Polska), opublikowała przepisy prawne dotyczące znakowania produktów pochodzenia zwierzęcego wolnych od GMO. Warto zauważyć, że organizmy genetycznie modyfikowane dopuszczone do obrotu w UE w największym stopniu są stosowane w paszach. Dlatego, aby produkt mógł być w ten sposób oznaczony, również przemysł paszowy musi spełnić specjalne wymagania w tym zakresie. Warunki związane z produkcją żywności non-GMO pochodzenia zwierzęcego determinują używanie pasz kontrolowanych pod względem GMO.

Zgodność z VLOG

W zachodniej Europie ramy dla sektora żywności i pasz wyznaczył niemiecki standard VLOG. Dlatego GMP+ International, korzystając z najlepszych rynkowych standardów, wybrała współpracę właśnie z VLOG (niem. Verband Lebensmittel Ohne Gentechnik). Efektem tej współpracy jest standard GMP+ MI 5.4 GMO controlled. Dokument powstał w celu umożliwienia dostarczania pasz GMO controlled do hodowców, dostarczających produkty końcowe non-GMO (mięso/mleko/jaja) na rynki, gdzie przepisy prawa dopuszczają takie oznakowanie.

Nowe rynki i większa sprzedaż

Posiadanie certyfikatu MI 5.4 otwiera drzwi do współpracy z partnerami handlowymi, którzy kładą nacisk na zapewnienie wysokiej jakości i pochodzenia produktów. Dla wielu europejskich rynków, certyfikacja non-GMO stała się kluczowym kryterium wyboru dostawców pasz i żywności. Dlatego przedsiębiorstwa, które posiadają certyfikat MI 5.4, mają większe szanse na nawiązanie trwałych relacji handlowych i rozszerzenie swojej działalności.

Odpowiedź na oczekiwania konsumentów

MI 5.4 nie tylko pomaga producentom pasz w spełnieniu wymagań prawnych i oczekiwań partnerów handlowych, ale również jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie konsumentów na produkty bez GMO.

Dla kogo jest MI 5.4?

GMP+ MI 5.4 GMO Controlled może być wykorzystywany dla:

  • produkcji mieszanek paszowych, materiałów paszowych, dodatków paszowych i premiksów (łącznie z produkcją lub przetwarzaniem na podstawie kontraktu – jak produkcja marek własnych i mobilne urządzenia do mielenia i mieszania);
  • obrotu mieszankami paszowymi, materiałami paszowymi, dodatkami paszowymi i premiksami GMO controlled;
  • magazynowania i przeładunków pasz GMO controlled;
  • transportu pasz GMO controlled.

Zakres i stosowanie

Standard GMP+ MI 5.4 GMO controlled musi być stosowany razem z dokumentem GMP+ R 5.0 Feed Responsibility Management Systems Requirements. Oba dokumenty łącznie zawierają wszystkie wymogi niezbędne w powyższych zakresach.

Struktura GMP+ MI 5.4 GMO controlled zbieżna ze strukturą GMP+ R 5.0 Feed Responsibility Management Systems Requirements. Ponadto, dla ułatwienia jego stosowania, numeracja i tytuły paragrafów GMP+ MI 5.4 GMO controlled pokrywają się z odpowiednimi paragrafami GMP+ R 5.0. Dodatkowe wymaganie pochodzą natomiast ze standardu VLOG. Pełna treść standardu dostępna jest na oficjalnej stronie GMP+ lub bezpośrednio TUTAJ.

Wymagania MI 5.4

Bazą dla wymagań GMP+ MI 5.4 GMO Controlled jest GMP+ R 5.0 Feed Responsibility Management Systems Requirements. Standard odwołuje się także bezpośrednio do przepisów UE (np. w zakresie metodyki pobierania prób do badań) oraz do standardu VLOG (np. w kwestii wyboru laboratorium).

Ponadto, GMP+ MI 5.4 zawiera szereg wymagań uzupełniających w stosunku do GMP+ R 5.0, VLOG, czy przepisów UE, które dotyczą:

  • kompetencji personelu;
  • procedur wycofania z obrotu;
  • analizy ryzyka;
  • wyboru dostawców;
  • weryfikacji materiałów przychodzących;
  • weryfikacji dostaw i przekazywania informacji klientom;
  • procedur reklamacyjnych;
  • czyszczenia środków transportu.
  • Ponadto, GMP+ MI105 ustanawia własne wymagania w zakresie:
  • planów monitoringu;
  • kompetencji personelu pobierającego próby do badań;
  • częstotliwości poboru i czasu przechowywania prób;
  • analiz laboratoryjnych;
  • postępowania w przypadku pozytywnego wyniku na obecność materiału GMO.

Jak wdrożyć MI 5.4?

Wdrożenie wymagań GMP+ MI 5.4 i przygotowanie do certyfikacji opiera się na współpracy Twojej firmy z doświadczonym zespołem konsultantów. Proces wiąże się również z koniecznością wdrożenia wymagań wymagań prawnych UE. W Silk Road Certification korzystamy z najlepszych praktyk konsultingowych, dlatego realizujemy wdrożenie w 6 etapach:

ETAP I: analiza wstępna

Chcemy, aby procedury MI 5.4 jak najbardziej odpowiadały funkcjonowaniu Twojej firmy. Dlatego chcemy ją dobrze poznać. Stąd w pierwszym etapie konsultujemy się z jej przedstawicielami w celu określenia:

  • zakresu działalności;
  • procesów realizowanych w organizacji;
  • adekwatnych wymagań wymagań MI 5.4, GMP+ R 5.0 i VLOG;
  • mających zastosowanie wymagań prawnych;
  • zakresu badań;
  • zgodności realizowanych procesów z wymaganiami MI 5.4.

ETAP II: Opracowanie niezbędnej dokumentacji

Na podstawie informacji zebranych w pierwszym etapie, konsultant Silk Road Cretification opracowuje niezbędne dokumenty i informacje, zgodne z wymaganiami standardu, w tym:

  • udokumentowane informacje i procedury wymagane przez GMP+
  • dokumenty wymagane przepisami prawa;
  • dodatkowe, specyficzne wymagania MI 5.4, zależne od prowadzonej działalności i stosowanych materiałów.

Cały czas pozostajemy w kontakcie, aby zachować spójność z procesami w Twojej firmie. Wskazujemy również, co należy poprawić lub przemodelować, aby spełnić wymagania standardu.

ETAP III: Przekazanie dokumentacji i implementacja

W ramach naszej usługi dostajesz coś ekstra! Wszystkie opracowane dokumenty umieszczamy w elektronicznej księdze jakości ksiegajakosci.pl. Tworzymy indywidualne konto dostępu dla Ciebie i/lub wyznaczonego pracownika. Po przekazaniu danych dostępu (login i hasło) otrzymujesz pełny dostęp do umieszczonej dokumentacji – z możliwością edytowania, dodawania i usuwanie zamieszczonych tam dokumentów. W konsekwencji w znaczący sposób ograniczasz tradycyjny obieg dokumentów, zyskując jednocześnie elastyczność.

Na tym etapie zapoznajesz się z dokumentacją, a wszelkie uwagi i wątpliwości odnoszące się do ich treści są na bieżąco analizowane i omawiane z konsultantem Silk Road Certification. Wspieramy wdrożenie specyficznych wymagań w Twojej firmie. Koordynujemy prace związane z niezbędną modyfikacją procesów. Pomagamy w zrozumieniu zasad i celu funkcjonowania po zmianach.

ETAP IV: Szkolenia

Przeprowadzenie szkoleń dla pracowników odpowiedzialnych za poszczególne obszary i działania z zakresu regulacji GMP+ dotyczących GMO FREE.

W swoich zasobach posiadamy platformę do przeprowadzania e-szkoleń, umożliwiającą uczestnictwo w szkoleniu z dowolnego, wygodnego dla Ciebie miejsca. Możemy również przeprowadzić szkolenie w trybie stacjonarnym, w siedzibie Twojej firmy lub innym, wskazanym przez Ciebie miejscu.

ETAP V: Wsparcie w organizacji audytu certyfikującego

Zgodnie z Twoimi potrzebami, pomagamy w doborze jednostki certyfikującej oraz audytora. Wspieramy w kontakcie z jednostką certyfikującą oraz w dopełnieniu wszelkich formalności związanych z organizacją audytu.

ETAP VI: Audyt certyfikujący

Na Twoje życzenie zapewniamy obecność konsultanta podczas audytu certyfikującego, wspierającego merytorycznie podczas przeprowadzanej oceny. Gwarantujemy wykonanie wszystkich zaleceń