Najwyższa jakość i bezpieczeństwo pasz dzięki programowi certyfikacji PASTUS+

Program certyfikacji PASTUS+ to system zapewnienia jakości, którego celem jest ustanowienie jednolitych kryteriów jakości dla pasz, wykraczających poza wymogi prawne. Właścicielem i operatorem systemu pastus+ jest AMA-Marketing GesmbH z siedzibą w Wiedniu, udzielająca również licencji na użytkowanie znaku pastus+ dla certyfikowanych firm. Certyfikacja i uczestnictwo w systemie pastus+ oznacza, że Twoja firma zapewnia produkcję, przetwórstwo i obrót paszami najwyższej jakości.

Alternatywa dla GMP+

Firmy certyfikowane na zgodność ze standardem PASTUS+ mogą skorzystać porozumienia, dzięki któremu mogą dostarczać swoje produkty do łańcucha dostaw GMP+. Wzajemne uznawanie oznacza, że firmy certyfikowane w systemie PASTUS+ mogą uzyskać wpis do bazy GMP+ (i odwrotnie – firmy zarejestrowane w GMP+ mogą dokonać wpisu w bazie PASTUS+).

Dla kogo jest PASTUS+?

System PASTUS+ jest dostępny dla wszystkich firm występujących w łańcuchu dostaw pasz:
producentów materiałów i mieszanek paszowych;

  • handlowców, brokerów i hurtowników;
  • przedsiębiorstw zajmujących się transportem drogowym;
  • operatorów młynów zbożowych;
  • tłoczni oleju;
  • browarów.

Wymagania PASTUS+

Wymagania PASTUS+ określone są w dokumencie AMA Feedstuff Guidelines pastus+. Ich spełnienie sprawdzane jest podczas corocznych audytów Jednostki Certyfikującej.

System PASTUS+ najwięcej uwagi poświęca zasadom zachowania higieny. Różne rodzaje pasz wiążą się ze właściwymi dla nich ryzykami, wynikającymi z ich szczególnych właściwości oraz specyficznych metod produkcji. W konsekwencji, oprócz „Dobrej Praktyki Wytwarzania” (GMP) oraz stosowania środków zapobiegawczych dla zachowania zdrowia zwierząt gospodarskich, opartych o analizę ryzyka, w wielu przypadkach PASTUS+ zawiera bardziej szczegółowe wymagania.

Obecnie obowiązujące wytyczne PASTUS+ regulują zasady zachowania jakości, bezpieczeństwa i higieny w procesach:

  • produkcji,
  • transportu,
  • przeładunku,
  • magazynowania,
  • handlu i sprzedaży

pasz oraz materiałów i mieszanek paszowych. Ponadto, dla firm i osób prowadzących gospodarstwa rolne, które produkują materiały paszowe lub mieszanki paszowe wyłącznie na własny użytek, konieczne jest spełnienie wymagań odpowiednich regulacji prawnych, właściwych dla gospodarstw rolnych.

Trzy poziomy kontroli

Proces monitorowania i kontroli w standardzie PASTUS+ realizowany jest na trzech poziomach. Pierwszy poziom stanowi „samokontrola”, za którą odpowiada uczestnicząca w systemie firma. Drugim poziomem jest „niezależny monitoring”, który prowadzony jest w formie corocznych audytów przez zatwierdzoną agencję monitorującą (jednostkę certyfikującą). Trzeci poziom to „monitoring dodatkowy”, służący w szczególności weryfikacji monitoringu poziomu drugiego.

Ułatwienia dla małych firm

Program dostosowany jest również do małych przedsiębiorstw. Dzięki temu firmy paszowe o rocznej produkcji mniejszej niż 3000 ton (lub mniejszej niż 6000 ton z wieloma funkcjami operacyjnymi) mają możliwość uzyskania certyfikatu zgodnie z uproszczonymi wytycznymi, zawartymi w dokumencie pastus+ Regulation for Small Quantities.

Uczestnictwo w systemie PASTUS+ na zasadach uproszczonych jest możliwe dla:

  • producentów materiałów i mieszanek paszowych, handlowców,
  • hurtowników i przedsiębiorstw zajmujących się transportem drogowym, jeśli produkcja lub obrót paszami są mniejsze niż 3000 ton (lub mniejsze niż 6000 ton, w przypadku firm, pełniących więcej niż jedną funkcję w łańcuchu dostaw);
  • operatorów młynów zbożowych i tłoczni oleju oraz browarów o rocznej całkowitej produkcji materiałów paszowych nie większej niż 150 ton.

Jak wdrożyć PASTUS+?

Wdrożenie wymagań systemu PASTUS+ opiera się o współpracę Twojej firmy z doświadczonym zespołem konsultantów. Przygotowanie do certyfikacji na zgodność ze standardem AMA Feedstuff Guidelines PASTUS+ wiąże się z koniecznością udokumentowania spełnienia przedstawionych w nim wytycznych. W Silk Road Certification realizujemy to w 6 etapach:

ETAP I: Analiza wstępna

Konsultacje z przedstawicielami Twojej firmy w celu określenia:

  • zakresu działalności;
  • procesów realizowanych w organizacji;
  • adekwatnych wymagań standardów AMA Feedstuff Guidelines pastus+;
  • wymagań dodatkowych;
  • zgodności aktualnie realizowanych procesów z wymaganiami AMA Feedstuff Guidelines pastus+;

ETAP II: Opracowanie niezbędnej dokumentacji

Na podstawie informacji zebranych w pierwszym etapie, konsultant Silk Road Cretification opracowuje, kompletuje i przedstawia niezbędne dokumenty, zawierające dowody spełnienia wymagań AMA Feedstuff Guidelines pastus+, w tym:

  • informacje i procedury z zakresu zarządzania materiałami, przede wszystkim dotyczące identyfikowalności materiału w procesie;
  • udokumentowane informacje dotyczące jakości oraz zachowania zasad higieny i bezpieczeństwa w procesach produkcji, magazynowania i transportu;
  • dokumenty dotyczące inspekcji wyrobu końcowego oraz poboru i archiwizacji próbek.

Cały czas pozostajemy w kontakcie, aby opracowane procedury oraz inne udokumentowane informacje były spójne z procesami w Twojej firmie.

ETAP III: Przekazanie dokumentacji i implementacja

Na tym etapie, przedstawiciel Twojej firmy zapoznaje się z dokumentacją, a wszelkie uwagi i wątpliwości odnoszące się do ich treści są na bieżąco analizowane i omawiane z konsultantem Silk Road Certification.

W ramach obsługi przez Silk Road Certification dostajesz coś ekstra – wszystkie opracowane dokumenty w wersji elektronicznej mogą zostać umieszczone i udostępnione za pośrednictwem serwisu ksiegajakosci.pl, gdzie utworzone zostanie konto dostępu dla wskazanego pracownika Twojej firmy. Po przekazaniu danych dostępu (login i hasło) wskazany pracownik otrzymuje pełny dostęp do umieszczonej dokumentacji – z możliwością edytowania, dodawania i usuwanie zamieszczonych tam dokumentów.

Rozwiązanie pomaga w spełnieniu wymagań AMA Feedstuff Guidelines pastus+ dotyczących przechowywania dokumentacji przez okres minimum 3 lat.

ETAP IV: Rejestracja w systemie PASTUS+ i szkolenia

Zespół Silk Road Certification pomoże Twojej firmie w całym procesie rejestracji w systemie pastus+, od kompletacji wymaganych dokumentów, po otrzymanie potwierdzenia rejestracji.
W tym czasie warto również skorzystać ze szkoleń dla pracowników odpowiedzialnych za poszczególne obszary i działania z zakresu określonych regulacji AMA Feedstuff Guidelines pastus+.
W swoich zasobach posiadamy platformę do przeprowadzania e-szkoleń, umożliwiającą uczestnictwo w szkoleniu z dowolnego, wygodnego dla Ciebie miejsca. Możemy również przeprowadzić szkolenie w trybie stacjonarnym, w siedzibie Twojej firmy lub innym, wskazanym przez Ciebie miejscu.

ETAP V: Wsparcie w organizacji audytu certyfikującego

Zgodnie z Twoimi potrzebami, pomagamy w doborze jednostki certyfikującej oraz audytora. Wspieramy w kontakcie z jednostką certyfikującą oraz w dopełnieniu wszelkich formalności związanych z organizacją audytu.

ETAP VI: Audyt certyfikujący

Na Twoje życzenie zapewniamy obecność konsultanta podczas audytu certyfikującego, wspierającego merytorycznie podczas przeprowadzanej oceny.

Gwarantujemy wykonanie wszystkich zaleceń poaudytowych, dotyczących opracowanej przez nas dokumentacji, jeżeli zaistnieje taka konieczność.