Pasze wolne od GMO dzięki VLOG.

Opinia konsumentów odgrywa istotną rolę na rynku spożywczym. Rosnąca świadomość sprawia, że żywność wolna od GMO (ang. genetically modified organism) jest ceniona. Dlatego potwierdzone informacje o kontrolowanej zawartości GMO w całym łańcuchu wartości są niezwykle istotne.

Część państw Unii Europejskiej, w tym Polska, opublikowała przepisy prawne odnośnie znakowania produktów pochodzenia zwierzęcego „non-GMO”. Aby produkt mógł być oznaczony jako wolny od GMO, zawartość organizmów modyfikowanych genetycznie musi być pod kontrolą w całym łańcuchu dostaw. W przypadku żywności pochodzenia zwierzęcego również przemysł paszowy musi spełnić specjalne wymagania w tym zakresie.

Certyfikat VLOG: pasze i żywność bez GMO

Skrót VLOG pochodzi od niemieckiej nazwy „Verband Lebensmittel Ohne Gentechnik”, co można przetłumaczyć na „Stowarzyszenie Żywności Bez GMO”. Stąd certyfikacja VLOG ma na celu zapewnienie świadomego wyboru pasz bez GMO. Daje producentom możliwość oznaczenia swoich produktów jako „VLOG geprüft” i/lub używania logo VLOG na opakowaniach. To oznaczenie pozwala klientom łatwo rozpoznać pasze non-GMO i podjąć świadome decyzje zakupowe, zgodnie z ich preferencjami.

Warto zauważyć, że certyfikacja w tym systemie dotyczy głównie pasz dla zwierząt, które są następnie wykorzystywane w produkcji żywności, np. mięsa, mleka czy jaj. Jest to istotne dla osób poszukujących żywności pochodzącej od zwierząt żywionych paszami bez GMO. Takie produkty spożywcze mogą następnie zostać oznaczone znakiem „Ohne genetechnik”, dając konsumentom gwarancję, że zostały wyprodukowane bez użycia organizmów genetycznie modyfikowanych.

Korzyści dla Twojej firmy

Certyfikat VLOG to szereg korzyści dla wszystkich podmiotów w łańcuchu dostaw, objętych systemem. Przedee wszystkim:

Nowe rynki i większa sprzedaż

Posiadanie certyfikatu VLOG otwiera drzwi do współpracy z partnerami handlowymi, którzy kładą nacisk na zapewnienie wysokiej jakości i pochodzenia produktów. Dla wielu europejskich rynków, certyfikacja non-GMO stała się kluczowym kryterium wyboru dostawców pasz i żywności. Dlatego przedsiębiorstwa, które posiadają certyfikat VLOG, mają większe szanse na nawiązanie trwałych relacji handlowych i rozszerzenie swojej działalności. Szczególnie w Europie, gdzie kwestia GMO jest istotna dla wielu konsumentów i partnerów handlowych. Przedsiębiorstwa, które konsekwentnie realizują wysokie standardy w tym zakresie mają większe szanse na sukces na konkurencyjnym rynku pasz i żywności.

Spełnienie wymagań prawnych

Wdrożenie procedur wymaganych przez VLOG stanowi także swoisty system bezpieczeństwa na wypadek kontroli urzędowej ze strony Inspekcji Weterynaryjnej (IW), Inspekcji Handlowej (IH), Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS), Inspekcji Sanitarnej (IS).

Odpowiedź na oczekiwania konsumentów

Certyfikacja VLOG nie tylko pomaga producentom pasz w spełnieniu wymagań prawnych i oczekiwań partnerów handlowych, ale również jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie konsumentów na produkty bez GMO.

Dla kogo jest VLOG?

Systemem może być objęty cały łańcuch dostaw. Dlatego jest to najlepszy wybór dla:

  • rolników,
  • zakładów przetwórczych,
  • firm dystrybucyjnych,
  • firm transportowych i logistycznych,
  • producentów pasz,
  • firm przetwarzających lub przygotowujących żywność,
  • sektora handlu detalicznego,
  • innych firm, występujących w łańcuchu wartości pasz i żywności „non-GMO”.

Wymagania VLOG

Podstawowym założeniem wdrażania wymagań VLOG jest uzyskanie obiektywnych dowodów na to, że na każdym etapie produkcji, dystrybucji i handlu, certyfikowane produkty są wolne od GMO.

Od 1 stycznia 2023 roku obowiązującym wydaniem standardu VLOG jest wersja 23.01, opublikowana we wrześniu 2022 roku. Treść standardu, (w formacie PDF) można pobrać TUTAJ. Standard VLOG jest oparty o przepisy dotyczące etykiet zawarte w rozporządzeniach (WE) 1829/2003 i 1830/2003 i dlatego nie może być stosowany na zasadzie analogii poza Unią Europejską. Firmy spoza UE mogą uzyskać certyfikat dopiero po zatwierdzeniu bezpośrednio przez VLOG. Struktura standardu VLOG dzieli wymagania na kilka części:

  • Część A: Wymagania ogólne
  • Część Z: Certyfikacja
  • Część B: Logistyka (wymagania dla transportu, magazynowania i handlu)
  • Część C: Produkcja pasz (wymagania dla producentów pasz oraz mobilnych młynów i mieszalni)
  • Część D: Organizacje wielooddziałowe (dodatkowe wymagania dla rozbudowanych organizacji, niezależnie od prowadzonej działalności, z wyłączeniem rolnictwa)
  • Część E: Rolnictwo (wymagania dla hodowli zwierząt gospodarskich i ich transportu oraz produkcji roślinnej przeznaczonej na pasze)
  • Część F: Grupy producentów rolnych i hodowców
  • Część G: Produkcja i przetwarzanie żywności
  • Część H: Sprzedaż hurtowa

Czy zawartość GMO w produkcie „Wolnym od GMO” zawsze będzie równa zeru?

Niekoniecznie. Barierę w udowodnieniu braku nawet śladowych ilości GMO stanowi granica wykrywalności, możliwa do osiągnięcia w badaniach laboratoryjnych. VLOG dopuszcza zanieczyszczenie materiałem GMO nawet do 0,1%. Istnieją również przypadki, w których to prawo UE dopuszcza wyższy poziom GMO. Te wyjątki są szczegółowo wymienione w standardzie VLOG, natomiast podwyższona zawartości musi być przypadkowa lub technicznie nieunikniona.

Jak uzyskać certyfikat VLOG?

Wdrożenie wymagań VLOG i przygotowanie do certyfikacji opiera się na współpracy Twojej firmy z doświadczonym zespołem konsultantów. Proces wiąże się również z koniecznością wdrożenia wymagań wymagań prawnych UE. W Silk Road Certification korzystamy z najlepszych praktyk konsultingowych, dlatego realizujemy wdrożenie w 6 etapach:

ETAP I: analiza wstępna

Chcemy, aby procedury VLOG jak najbardziej odpowiadały funkcjonowaniu Twojej firmy. Dlatego chcemy ją dobrze poznać. Stąd w pierwszym etapie konsultujemy się z jej przedstawicielami w celu określenia:

  • zakresu działalności;
  • procesów realizowanych w organizacji;
  • adekwatnych wymagań wymagań VLOG;
  • mających zastosowanie wymagań prawnych;
  • zakresu badań;
  • zgodności realizowanych procesów z wymaganiami VLOG.

ETAP II: Opracowanie niezbędnej dokumentacji

Na podstawie informacji zebranych w pierwszym etapie, konsultant Silk Road Cretification opracowuje niezbędne dokumenty i informacje, zgodne z wymaganiami VLOG, w tym:

  • udokumentowane informacje i procedury wymagane przez VLOG;
  • dokumenty wymagane przepisami prawa;
  • dodatkowe, specyficzne wymagania VLOG, zależne od prowadzonej działalności i stosowanych materiałów.

Cały czas pozostajemy w kontakcie, aby zachować spójność z procesami w Twojej firmie. Wskazujemy również, co należy poprawić lub przemodelować, aby spełnić wymagania standardu.

ETAP III: Przekazanie dokumentacji i implementacja

W ramach naszej usługi dostajesz coś ekstra! Wszystkie opracowane dokumenty umieszczamy w elektronicznej księdze jakości ksiegajakosci.pl. Tworzymy indywidualne konto dostępu dla Ciebie i/lub wyznaczonego pracownika. Po przekazaniu danych dostępu (login i hasło) otrzymujesz pełny dostęp do umieszczonej dokumentacji – z możliwością edytowania, dodawania i usuwanie zamieszczonych tam dokumentów. W konsekwencji w znaczący sposób ograniczasz tradycyjny obieg dokumentów, zyskując jednocześnie elastyczność.

Na tym etapie zapoznajesz się z dokumentacją, a wszelkie uwagi i wątpliwości odnoszące się do ich treści są na bieżąco analizowane i omawiane z konsultantem Silk Road Certification. Wspieramy wdrożenie specyficznych wymagań w Twojej firmie. Koordynujemy prace związane z niezbędną modyfikacją procesów. Pomagamy w zrozumieniu zasad i celu funkcjonowania po zmianach.

ETAP IV: Szkolenia

Przeprowadzenie szkoleń dla pracowników odpowiedzialnych za poszczególne obszary i działania z zakresu określonych regulacji VLOG.

W swoich zasobach posiadamy platformę do przeprowadzania e-szkoleń, umożliwiającą uczestnictwo w szkoleniu z dowolnego, wygodnego dla Ciebie miejsca. Możemy również przeprowadzić szkolenie w trybie stacjonarnym, w siedzibie Twojej firmy lub innym, wskazanym przez Ciebie miejscu.

ETAP V: Wsparcie w organizacji audytu certyfikującego

Zgodnie z Twoimi potrzebami, pomagamy w doborze jednostki certyfikującej oraz audytora. Wspieramy w kontakcie z jednostką certyfikującą oraz w dopełnieniu wszelkich formalności związanych z organizacją audytu.

ETAP VI: Audyt certyfikujący

Na Twoje życzenie zapewniamy obecność konsultanta podczas audytu certyfikującego, wspierającego merytorycznie podczas przeprowadzanej oceny. Gwarantujemy wykonanie wszystkich zaleceń poaudytowych, dotyczących opracowanej przez nas dokumentacji, jeżeli zaistnieje taka konieczność.