W dniach 17-18 października 2023 roku, podczas POLECO – najważniejszych w Polsce targów ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju – odbyła się konferencja „Dobre praktyki w gospodarce odpadami. Porozmawiajmy o… VOL.2”. Istotnym elementem wydarzenia była dyskusja „Recykling w GOZ: produkty obiegu zamkniętego”, w której wziął udział Paweł Baryluk – prezes zarządu Silk Road Certification Sp. z o.o. Ta niezwykle ważna rozmowa zgromadziła ekspertów z różnych dziedzin, którzy dzielili się swoimi spostrzeżeniami na temat działań, wyzwań i innowacji związanych z recyklingiem i gospodarką obiegu zamkniętego (GOZ) w Polsce.
17.12.2024
Gospodarka obiegu zamkniętego (GOZ, ang. Circular Economy), to podejście, które stawia sobie za cel minimalizację ilości odpadów i maksymalne wykorzystanie zasobów. W ramach GOZ surowce i produkty są projektowane tak, aby były trwałe, a ich cykl życia był możliwie długi. Jest to realizowane między innymi poprzez ponowne wykorzystywanie, odzyskiwanie, przetwarzanie i regenerację produktów, komponentów i surowców w celu utrzymania ich wartości w obiegu jak najdłużej. Jednak aby zrozumieć, jak Polska dąży do osiągnięcia tego celu, trzeba spojrzeć na konkretne przykłady i projekty.
Podczas dyskusji eksperci podzielili się informacjami na temat innowacyjnych rozwiązań w zakresie cyrkularnych surowców i produktów, które można uzyskać w ramach GOZ. Istotnym elementem jest tutaj recykling, który może odegrać (i odgrywa!) ogromną rolę w kształtowaniu przyszłości gospodarki odpadowej. Dzięki odpowiednim technologiom i procesom, wiele surowców, uznawanych za odpady, może zostać ponownie wykorzystanych, co zmniejsza zapotrzebowanie na nowe surowce i ogranicza ilość odpadów.
W trakcie dyskusji eksperci nie uniknęli rozmów o wyzwaniach i barierach wdrożenia GOZ. Jednym z nieuniknionych wyzwań jest edukacja i świadomość społeczeństwa. Ludzie muszą zrozumieć znaczenie obiegu surowców w gospodarce i minimalizacji wykorzystania zasobów nieodnawialnych. Niemniej ważna jest efektywność samego zarządzania w tym obszarze. Digitalizacja procesów sortowania i zarządzania odpadami (czy może surowcami?) stanowi kluczowy element poprawy efektywności i skuteczności transformacji w kierunku GOZ.
Dyskusja „Recykling w GOZ: produkty obiegu zamkniętego” była doskonałą okazją do zgłębienia tematów związanych z recyklingiem i gospodarką cyrkularną. Widoczne zaangażowanie prezesów firm i ekspertów w dziedzinie gospodarki odpadowej daje solidne podstawy do kontynuowania obranej w UE, między innymi przez Europejski Zielony Ład, drogi ku zrównoważonej przyszłości. Rozważając wyzwania i możliwości związane z GOZ, jako kraj musimy być gotowi na kolejne kroki w kierunku osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju.
W panelu dyskusyjnym udział wzięli:
Organizatorzy panelu: Grupa MTP, TOMRA i TOMRA Talks, Klaster Gospodarki Odpadowej i Recyklingu – Krajowy Klaster Kluczowy oraz Fundacja PlasticsEurope Polska.
← AktualnościWspieranie działalności na rzecz ochrony środowiska jest wręcz wpisane w nasze DNA. Tym bardziej cieszymy się, że przez kolejny rok mogliśmy być częścią historii pisanej przez Stowarzyszenie Polski Ruch Czystszej Produkcji. Był to rok wyjątkowy, ponieważ Stowarzyszenie obchodziło swoje 35-lecie.
→ CZYTAJ WIĘCEJNowe rozporządzenie CLP wprowadza istotne zmiany w przepisach dotyczących klasyfikacji, oznakowania i pakowania substancji i mieszanin. Kluczowe zmiany dotyczą klas zagrożeń, kryteriów klasyfikacji, zasad znakowania i pakowania oraz stosowania etykiet rozkładanych. Sprawdź szczegóły i harmonogram wdrożenia.
→ CZYTAJ WIĘCEJZ radością informujemy o wprowadzeniu nowych kalkulatorów emisji GHG, dostępnych teraz na naszej stronie internetowej. Nasze innowacyjne narzędzia zostały zaprojektowane, aby wspierać Państwa w precyzyjnym obliczaniu emisji gazów cieplarnianych, zgodnie z aktualnymi standardami i wytycznymi. Skuteczne obliczanie i zarządzanie emisjami w cyklu życia biopaliw jeszcze nigdy nie było tak proste.
→ CZYTAJ WIĘCEJ