Aktualności

UK REACH – powiadomienie DUIN i wyłączny przedstawiciel

01.10.2021

27.10.2021 - upływa ostateczny termin na zgłoszenie powiadomienie DUIN dla eksporterów z UE do Wielkiej Brytanii.

UK REACH – powiadomienie DUIN i wyłączny przedstawiciel

 

W konsekwencji wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, tzw. Brexitem z dniem 01.01.2021 r. wszedł w życie brytyjski odpowiednik REACH – UK REACH. Od tego momentu nie ma już możliwości uznania rejestracji z UE REACH w celu spełnienia wymagań UK REACH.  Dotyczy to firm z siedzibą w Unii Europejskiej, chcących sprzedawać 1 tonę (lub większą ilość) danej substancji rocznie do Wielkiej Brytanii.

Dlatego, jeśli firma dostarcza lub kupuje substancje/mieszaniny/wyroby do/od: Unii Europejskiej (UE), Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG), Irlandi i Północnej (NI) oraz Wielkiej Brytanii (GB) (Anglii, Szkocji i Walii) musi spełniać odpowiednie obowiązki wynikające zarówno z brytyjskiego, jak i unijnego rozporządzenia REACH.

Co to jest DUIN?

Przedsiębiorstwa z UE czas na zgłoszenie powiadomienia w UK REACH (DUIN) mają do 27.10.2021 r. o ile jednocześnie spełnione są następujące warunki konieczne:

1) w 2019 r. lub 2020 r. eksportowałeś substancje/mieszaniny chemiczne do UK i posiadasz potwierdzenie eksportu do wskazanego klienta

2) substancje eksportowane zostały zarejestrowane w UE REACH do dnia 21.12.2020 r.

DUIN oznacza powiadomienie importera z UK o statusie ich klientów, którzy są m.in. producentem, formulatorem i producentem wyrobów gotowych, którzy nie mają swojej siedziby w UK. Z opcji DUIN może skorzystać też firma z UK importująca substancje/mieszaniny chemiczne z UE. W powyższych przypadkach jest możliwość wyznaczenia Wyłącznego Przedstawiciela, który dokona zgłoszenia DUIN.

Dlaczego DUIN?

Składając powiadomienie DUIN można w praktyce odroczyć rejestrację nawet do 28 października 2027 r. w zależności od zakresu tonażu i profilu zagrożeń danej substancji. Brytyjski organ HSE nie pobiera opłat za sporządzanie powiadomień o imporcie dalszych użytkowników (DUIN), dlatego zalecamy zgłosić poprzez DUIN więcej substancji niż obecnie sprzedajesz do UK, aby mieć większe możliwości późniejszego eksportu do UK.

Zaletą DUIN oprócz umożliwienia późniejszej rejestracji, jest to że zgłoszenie DUIN nie nadkłada późniejszego obowiązku rejestracji. Tym samym DUIN daje elastyczność działania na rynku brytyjskim. Bez numeru DUIN będziesz musiał natychmiast zarejestrować substancje, tzn. przed wprowadzeniem ich na rynek brytyjski.

Gdy powiadomienie DUIN nie jest możliwe.

Jeżeli firma nie eksportowała substancji do UK przed 2020 rokiem i/lub nie ma zarejestrowanej substancji w UE REACH do dnia 21.12.2020 r., musi skorzystać z usługa pełnej rejestracji REACH w UK.

Wyłączny Przedstawiciel

Chcąc sprostać oczekiwaniom klientów Silk Road Certification oferuje również usługę Wyłącznego Przedstawiciela przez Silk Road Certification LTD (więcej).

Zauważyliśmy, że kontrahenci z UK chętniej współpracują z firmami, jeśli wyznaczyły Wyłącznego Przedstawiciela (ang. Only Representative), ponieważ wielu kontrahentów stroni od przejmowania obowiązków swoich klientów w UK REACH. Powołując nas jako swojego Wyłącznego Przedstawiciela zamiast obarczenia rejestracją swoich kontrahentów, zachowasz poufność szczegółowych informacji o swoim produkcie, tj. tożsamość substancji, w tym dane o czystości/zanieczyszczeniach. Ponadto poprzez zmianę statusu REACH u twojego klienta, tzn. z importera na dalszego użytkownika sprawiasz, że twój produkt staje się konkurencyjne na tle produktów innych firm z UE, które chcą sprzedawać do UK.

Ostateczny termin powiadomienia DUIN upływa 27 października 2021

Złożenie powiadomienia o imporcie dalszego użytkownika (DUIN) do HSE, tzn. brytyjskiego organu odpowiedzialnego za rejestrację chemikaliów zgodnie z UK-REACH ma ostateczny termin do 27 października 2021 r. Nie czekaj na ostatnią chwilę, ponieważ opracowanie zgłoszenia zajmuje 1-2 tygodnie, do tego dochodzi czas na zebranie przez Ciebie potrzebnych danych.

Zgłoś się do nas, abyśmy złożyli powiadomienie DUIN w twoim imieniu.
Jako Wyłączny Przedstawiciel pomożemy twojej firmie spełnić wymagania rejestracyjne REACH w Wielkiej Brytanii. Postaw na firmę, która ma już wieloletnie doświadczenie w regulacjach REACH – wybierz Silk Road Certification.

Silk Road Certification oferuje szereg usług związanych z obsługą REACH:

  • Weryfikację wymagań w zakresie UK REACH odnośnie danej substancji, będącej w brytyjskim łańcuchu dostaw, jako podstawy do decyzji o konieczności rejestracji lub powiadomienie DUIN;
  • Pełna rejestracja UK REACH;
  • Powiadomienie DUIN;
  • Powołanie Wyłącznego Przedstawiciela na UK;
  • Roczna usługa nadzoru zgodności z UK REACH;
  • Przygotowanie Karty Charakterystyki zgodnej z UK REACH.