Efektywne żywienie zwierząt gospodarskich wymaga dostarczenia odpowiedniej paszy, zbilansowanej pod względem energii, białka, suchej masy, włókna, witamin i soli mineralnych. Dostarczany pokarm powinien ponadto spełniać restrykcyjne wymagania pod względem jakości i bezpieczeństwa, które warunkują ciągłą i bezpieczną hodowlę. W tym zakresie branża rolno-spożywcza wymaga podejścia obejmującego cały łańcuch wartości „od pola do stołu” (ang. farm to fork). Tylko w ten sposób możliwe jest zapewnienie spełnienia najwyższych wymagań, stawianych paszom na każdym etapie ich wytwarzania i dystrybucji.
Standard GMP+ to system zapewnienia jakości i bezpieczeństwa, którego celem jest ustanowienie jednolitych kryteriów jakości dla pasz, wykraczających poza wymogi prawne. Został opracowany w 1992 roku przez holenderską organizację Product Board Animal Feed (PDV), czyli Komitet ds. Karmy dla Zwierząt. Obecnie ponad 19 000 firm w ponad 87 krajach posiada certyfikat GMP+. To sprawia, że GMP+ jest największym i najbardziej uznanym systemem bezpieczeństwa pasz na świecie. Jest skierowany do przedsiębiorstw działających na rynku rolno-spożywczym, które są świadome bycia częścią łańcucha żywieniowego i chcą działać zgodnie z koncepcją zapobiegania ryzyku zdrowotnemu. Dzięki jednolitym standardom i łatwemu dostępowi do wiedzy, GMP+ zapewnia bezpieczeństwo i najwyższą jakość pasz, na każdym etapie ich produkcji i dystrybucji, obejmując:
Stale powiększające się grono firm certyfikowanych i rozpoznawalność samego certyfikatu sprawiają, że uzyskanie certyfikatu GMP+:
Celem GMP+ jest zagwarantowanie, aby pasze, mieszanki paszowe, premiksy itp. spełniały określone wymagania dotyczące ich składu (ilościowego i jakościowego), w tym występowania w nich zanieczyszczeń. System ten kładzie nacisk na spełnienie kryteriów przez wszystkie podmioty w łańcuchu dostaw, w tym firmy realizujące procesy transportu na zlecenie.
GMP+ B1 – Produkcja i przetwarzanie dodatków paszowych, premiksów oraz pasz;
GMP+ B2 – Produkcja i sprzedaż materiałów i dodatków paszowych;
GMP+ B3 – Sprzedaż, gromadzenie i magazynowanie materiałów paszowych, dodatków paszowych i pasz;
GMP+ B4 – Transport materiałów paszowych, dodatków paszowych i pasz;
GMP+ B4.3 – Kodeks higieny dla transportu wodnego śródlądowego;
GMP+ B8 – Produkcja pokarmu dla zwierząt domowych i handel nimi;
GMP+ MI105 „GMO controlled” – Kontrolowana zawartość GMO w paszach non-GMO (Więcej informacji na temat GMP+ MI105 „GMO controlled” znajdziesz TUTAJ).
Wymagania GMP+, jakie muszą spełniać certyfikowane firmy, są określone w poszczególnych standardach, adekwatnych do zakresu działalności Twojej firmy. Ich spełnienie sprawdzane jest podczas corocznych audytów Jednostki Certyfikującej.
Dokumenty systemu GMP+ podzielone są na 4 grupy, stanowiące 4 poziomy wymagań.
Poziom A – dokumenty zawierające ogólne wymogi uczestnictwa w GMP+;
Poziom B – normy, aneksy i szczegółowe wytyczne krajowe;
Poziom C – wymagania dotyczące certyfikacji w systemie GMP+;
Poziom D – dokumenty pomocnicze, przewodniki uczestników systemu.
Poszczególne procesy, realizowane w łańcuchu dostaw pasz i materiałów paszowych, wiążą się z właściwymi dla nich ryzykami. Standardy GMP+ opierają się o zasady zarządzania poprzez analizę ryzyk i szans, podobnie jak w przypadku norm ISO 9001 i ISO 22000.
GMP+ to jednak nie tylko jakość i bezpieczeństwo. Standardy GMP+ od 2013 roku zawierają także wymagania dotyczące zrównoważonego rozwoju i społecznej odpowiedzialności w sektorze pasz. Z tego powodu dokumenty normatywne GMP+ i szczegółowe wytyczne krajowe (poziom B) podzielono na dwa moduły:
W module GMP+ FSA uwzględniono szereg elementów, takich jak wymogi zarządzania systemem bezpieczeństwa pasz, zasady HACCP, śledzenie drogi produktu, programy wymogów wstępnych, kompleksowe ujęcie całego łańcucha paszowego oraz system wczesnego ostrzegania EWS (Early Warning System).
Moduł GMP+ FSA zawiera standardy zapewnienia bezpieczeństwa pasz we wszystkich ogniwach łańcucha paszowego:
Ponadto, na moduł GMP+ FSA składa się szereg dokumentów, zawierających szczegółowe wymagania w odniesieniu do kluczowych dla analizy ryzyka procesów i materiałów:
Dla krajów Europy środkowej i wschodniej określono także dodatkowe wymagania zawarte w dokumencie GMP+ BCN-CEE.
Certyfikaty w module FSA przyznane zostały już ponad 18 000 przedsiębiorstwom, co stanowi największy z modułów systemu certyfikacji GMP+. Pomimo faktu, że certyfikaty FSA odnoszą się wyłącznie do zarządzania ryzykiem, w praktyce pozwalają one firmom zwiększyć obroty i uzyskać dostęp do nowych rynków zbytu.
Moduł GMP+ FRA zawiera z kolei standardy wspierające funkcjonowanie sektora paszowego w sposób bardziej zrównoważony i odpowiedzialny społecznie. Zawiera między innymi wymagania w zakresie pozyskiwania soi i mączki rybnej od producentów i handlowców prowadzących działalność z uwzględnieniem potrzeb ochrony ludzi, zwierząt i środowiska naturalnego, jak również wymagania w zakresie kontroli zawartości GMO w materiale paszowym.
Warunkiem ubiegania się o certyfikat w module FRA jest spełnienie wymagań modułu FSA, potwierdzone certyfikatem. Jednakże GMP+ nie opracowało własnych szczegółowych norm w module FRA. Zamiast tego, nawiązało współpracę z właścicielami takich standardów, jak:
implementując ich wymagania w module FRA za pośrednictwem dokumentów:
Certyfikacja w module FRA może być prowadzona łącznie z certyfikacją w module FSA, podczas jednego audytu w roku.
Wdrożenie wymagań standardów GMP+ opiera się o współpracę Twojej firmy z doświadczonym zespołem konsultantów. Przygotowanie do certyfikacji i rejestracji w systemie GMP+ wiąże się z koniecznością udokumentowania spełnienia szczegółowych wytycznych. W Silk Road Certification realizujemy to w 6 etapach:
Konsultacje z przedstawicielami Twojej firmy w celu określenia:
Na podstawie informacji zebranych w pierwszym etapie, konsultant Silk Road Cretification opracowuje, kompletuje i przedstawia niezbędne dokumenty, zawierające dowody spełnienia wymagań stawianych przez standardy GMP+, w tym przede wszystkim wymagania dokumentów w module FSA:
Wymagania w zakresie bezpieczeństwa i jakości mogą zostać rozszerzone o wymagania modułu FRA, dotyczące zrównoważonego rozwoju i społecznej odpowiedzialności biznesu, w wybranym przez Ciebie systemie (np. VLOG, SMK).
Cały czas pozostajemy w kontakcie, aby opracowane procedury oraz inne udokumentowane informacje były spójne z procesami w Twojej firmie.
Na tym etapie, przedstawiciel Twojej firmy zapoznaje się z dokumentacją, a wszelkie uwagi i wątpliwości odnoszące się do ich treści są na bieżąco analizowane i omawiane z konsultantem Silk Road Certification.
W ramach obsługi przez Silk Road Certification, opracowane dokumenty mogą zostać umieszczone w elektronicznej księdze jakości ksiegajakosci.pl, gdzie utworzone zostanie konto dostępu dla wskazanego pracownika Twojej firmy. Po przekazaniu danych dostępu (login i hasło) wskazany pracownik otrzymuje pełny dostęp do umieszczonej dokumentacji – z możliwością edytowania, dodawania i usuwanie zamieszczonych tam dokumentów.
Konsultant Silk Road Certification wspiera wdrożenie specyficznych wymagań w Twojej firmie i pomaga w zrozumieniu ich zasad i celu funkcjonowania.
Zespół Silk Road Certification pomoże Twojej firmie w całym procesie rejestracji w systemie GMP+, od kompletacji wymaganych dokumentów, po otrzymanie potwierdzenia rejestracji.
W tym czasie warto również skorzystać ze szkoleń dla pracowników odpowiedzialnych za poszczególne obszary i działania z zakresu określonych regulacji GMP+.
W swoich zasobach posiadamy platformę do przeprowadzania e-szkoleń, umożliwiającą uczestnictwo w szkoleniu z dowolnego, wygodnego dla Ciebie miejsca. Możemy również przeprowadzić szkolenie w trybie stacjonarnym, w siedzibie Twojej firmy lub innym, wskazanym przez Ciebie miejscu.
Zgodnie z Twoimi potrzebami, pomagamy w doborze jednostki certyfikującej oraz audytora. Wspieramy w kontakcie z jednostką certyfikującą oraz w dopełnieniu wszelkich formalności związanych z organizacją audytu.
Na Twoje życzenie zapewniamy obecność konsultanta podczas audytu certyfikującego, wspierającego merytorycznie podczas przeprowadzanej oceny.
Gwarantujemy wykonanie wszystkich zaleceń poaudytowych, dotyczących opracowanej przez nas dokumentacji, jeżeli zaistnieje taka konieczność.
W swoich zasobach posiadamy platformę do przeprowadzania e-szkoleń, umożliwiającą przeprowadzenie szkolenia w dowolnym miejscu.
Możemy przeprowadzić szkolenie on-line za pośrednictwem platformy e-learningowej lub razie takiego zapotrzebowania – stacjonarnie w siedzibie Twojej firmy lub dowolnym miejscu, odpowiadającym Twoim potrzebom.
Pomagamy i doradzamy przedsiębiorcom,
spełniając ambicje naszych pracowników i klientów w całej Polsce.