Blue Angel (Blauer Engel) jest najstarszym oznakowaniem ekologicznym na świecie założonym w 1978 roku w Niemczech. Jest powszechnie rozpoznawalny w krajach Europy Zachodniej i coraz częściej wpływa na decyzje zakupowe polskich konsumentów.
Certyfikat Blue Angel otrzymują towary i usługi wyróżniające się na tle innych wyrobów oraz przedsięwzięć tego samego rodzaju pod kątem minimalizowania szkodliwego oddziaływania na środowisko w całym procesie produkcji oraz bezpieczeństwa dla konsumenta.
Aktualnie na świecie certyfikat ten uzyskało około 12 000 różnych produktów i usług dostarczanych przez ponad 1600 firm.
Wśród kategorii produktów i usług, dla których można uzyskać certyfikat Blue Angel znajdują się: produkty niespożywcze tj.: artykuły papierowe; meble, odzież, przedmioty codziennego użytku; detergenty do prania i środki czyszczące; domowe chemikalia do sprzątania; urządzenia elektryczne domowe; pojazdy; energia i ogrzewanie; opakowanie i utylizacja; produkty budowlane; technologie informacyjne i komunikacyjne; usługi porządkowe i inne.
W przypadku, gdy dany produkt/usługa nie zalicza się do żadnej z powyższych kategorii można przesłać swoją propozycję do właściciela standardu, w celu stworzenia nowych wymagań dla przedmiotu zapytania.
Na przykład producenci wyrobów z tworzyw sztucznych, dostarczający produkty pod znakiem Blue Angel, są zobowiązani do potwierdzenia składu wyrobów końcowych, pod kątem procentowej zawartości odpadów post konsumenckich. Minimalna zawartość odpadów post konsumenckich w końcowych wyrobach z tworzyw sztucznych nie może być mniejsza niż 80 proc., a dostawcy recyklatów muszą być certyfikowani na zgodność ze standardem EuCertPlast w dużym stopniu opartym na bilansie masy.
Zakres wymagań opracowywany jest w zależności od rodzaju produktu lub usługi, dla której pozyskiwany jest znak Blue Angel. Kryteria ustalane są na określony czas i podlegają weryfikacji (co 3-5 lat). Obecnie kryteria zostały opracowane ponad 100 kategorii wyrobów i usług (sprawdź).
Główne wymaganie, na przykład, dla produktu z tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu dotyczą jego składu jakościowego i ilościowego. Produkt gotowy powinien składać się z ponad 90% tworzyw sztucznych, w tym 80% materiałów post-konsumenckich , np. regranulat z certyfikatem EuCertPlast lub RecyClass Recycling Process Certificate. Zaś produkt, który jest papierem sanitarnym musi być wyprodukowany w 100% z makulatury.
Okres ważności wymagania z danej kategorii produktowej/usługowej wynosi zazwyczaj 3-5 lat. Po tym czasie należy złożyć wniosek o przedłużenie korzystania ze znaku. W przypadku braku zmian jednostka certyfikująca (RAL gGmbH) może przedłużyć okres obowiązywania wymagań, wówczas nie ma potrzeby podpisywania nowej umowy.
Oprócz spełnienia określonych wymagań należy wnieść opłaty do RAL gGmbH, w tym jednorazową za rozpatrzenie wniosku (400€ w przypadku pierwszej certyfikacji i 200€ za przedłużenie) oraz roczną, której wysokość uzależniona jest od rocznego przychodu ze sprzedaży produktów ze znakiem Blue Angel. Stawki podane są na stronie jednostki certyfikacyjnej Blauer-Engel.de.
ETAP I
Konsultacje z przedstawicielami zainteresowanej Organizacji (producent/dostawca produktu/usługi) w celu określenia:
ETAP II
Opracowanie dokumentacji aplikacyjnej.
Na podstawie informacji zebranych w pierwszym etapie, wykwalifikowany Pracownik Silk Road Certification opracowuje niezbędne dokumenty – zgodne z wymaganiami Blue Angel.
W tym etapie Pracownik Silk Road Certification kontaktuje się z:
Klient przekazuje próbki dla laboratorium w celu wykonania określonych badań.
Produkt podlegający aplikacji jest poddawany audytowi, przy czym wspieramy w kontakcie z jednostką audytującą.
ETAP III
Przekazanie dokumentacji.
Pracownik odpowiedzialny za przygotowanie dokumentacji aplikacyjnej udostępnia ją klientowi, a także pomaga utworzyć konto w systemie RAL gGmbH (portal.ral-umwelt.de).
Na tym etapie, przedstawiciel Przedsiębiorstwa zapoznaje się z dokumentacją, a wszelkie uwagi i wątpliwości odnoszące się do ich treści są na bieżąco analizowane i omawiane z przedstawicielem SRC. Klient samodzielnie lub z pomocą Pracownika Silk Road Certification przesyła wniosek do systemu RAL.
ETAP IV
Uzyskanie certyfikatu
Jednostka certyfikująca sprawdza wniosek o stosowanie znaku Blue Angel pod kątem zgodności z określonymi wymogami. Po uzyskaniu pozytywnej decyzji Klient podpisuje umowę z RAL gGmbH, po czym może już stosować znak Blue Angel na swoich produktach według warunków podanych w umowie.
Nowe wnioski i aktualizacje dotyczące licencji używania znaku Blue Angel od 1 lipca 2020 są składane wyłącznie przez internet. Wszyscy posiadacze certyfikatu Blue Engel powinni być w nim zarejestrowani.
Oferujemy szkolenie on-line podczas, którego pomożemy w obsłudze konta w systemie RAL gGmbH (portal.ral-umwelt.de).
Klient po podpisaniu umowy podstawowej z RAL, jeśli wyrazi taką potrzebę, może liczyć na wsparcie naszego zespołu w zakresie podpisania umowy rozszerzającej w przypadku m.in. pojawienia się nowego dystrybutora dla produktu, przejścia corocznego audytu zewnętrznego.
Pomagamy i doradzamy przedsiębiorcom,
spełniając ambicje naszych pracowników i klientów w całej Polsce.