EuCertPlast to europejski system certyfikacji dla recyklingu odpadów z tworzyw sztucznych, zgodny z europejską normą EN 15343:2007. System został opracowany w celu standaryzacji procesu recyklingu przed- i pokonsumpcyjnych odpadowych tworzyw sztucznych w Europie.
EuCertPlast, poprzez promocję wykorzystania recyklatów pochodzących ze sprawdzonych źródeł, wspiera gospodarkę obiegu zamkniętego (ang. Circular Economy).
Długofalowym celem EuCertPlast jest zwiększenie przejrzystości europejskiego przemysłu tworzyw sztucznych oraz zintegrowanie różnych systemów zarządzania i certyfikacji stosowanych w branży recyklingu tworzyw sztucznych.
Kluczowymi aspektami EuCertPlast są: identyfikowalność materiałów z tworzyw sztucznych (w całym procesie recyklingu i łańcuchu wartości) oraz jakość materiałów pochodzących z recyklingu, znajdujących zastosowanie w wyrobach gotowych.
Certyfikat EuCertPlast daje dostawcom i klientom pewność, że wszelkie dostarczone odpady z tworzyw sztucznych zostaną poddane recyklingowi zgodnie z najlepszą praktyką, w sposób przyjazny dla środowiska, zgodnie z odpowiednimi wymogami prawnymi danego kraju UE. EuCertPlast umożliwia również podmiotom zajmującym się recyklingiem spełnienie wymagań REACH, jak również wymagań dla materiałów przeznaczonych do kontaktu z żywnością.
Materiały z certyfikatem EuCertPlast są poszukiwane na rynku przez producentów wyrobów ze znakiem BLUE ANGEL, dla których wykorzystanie recyklatów z RecyClass Recycling Process Certificate lub EuCertPlast jest obligatoryjne. Według kryteriów DE UZ-30a minimalna zawartość recyklatu z odpadów postkonsumenckich w końcowych wyrobach z tworzyw sztucznych nie może być mniejsza niż 80%, a ich dostawcy muszą być certyfikowani na zgodność ze standardem RecyClass Recycling Process Certificate lub EuCertPlast.
Certyfikat EuCertPlast przyznawany jest na 1 rok z możliwością, przedłużania o kolejne 12 miesięcy przez poddanie się corocznym audytom.
W czerwcu 2023 w Polsce 42 producentów posiada certyfikat EuCertPlast. Jest to o 55% więcej niż w styczniu 2022. W całej Europie jest już ich ponad 400. Pełna lista certyfikowanych podmiotów dostępna jest na stronie internetowej EuCertPlast.
Certyfikat EuCertPlast staje się coraz bardziej rozpoznawalny. Jest oficjalnie uznawany przez systemy certyfikacji i oznakowania ekologicznego, takie jak: Blue Angel, LAGA i RAL-GZ 720 w Niemczech, COREPLA we Włoszech, Fost Plus w Belgii, CITEO we Francji oraz EU Ecolabel of Electronic Displays i RecoVinyl.
Istotnym czynnikiem jest również długość zapisów produkcyjnych.
W sytuacji, gdy w okresie certyfikacji wprowadzono istotne zmiany w procesie recyklingu, producent powinien zgłosić ten fakt audytorowi. Wiąże się to z koniecznością przeprowadzenia dodatkowego audytu.
Po uzyskaniu wstępnego certyfikatu (pierwszego) możliwe jest przedłużenie o kolejny rok po pomyślnym przejściu audytu recertyfikującego, celem weryfikacji zgodności z wymaganiami EuCertPlast i utrzymania aktualności certyfikatu.
Wdrożenie wymagań EuCertPlast i certyfikacja Twojej firmy opiera się o współpracę z doświadczonym zespołem konsultantów i akredytowanym audytorem. W Silk Road Certification realizujemy to w 5 etapach:
Firma zainteresowana uzyskaniem certyfikatu EuCertPlast dokonuje wyboru akredytowanego audytora. Lista akredytowanych audytorów dostępna jest na stronie EuCertPlast. Miło nam poinformować, że Paweł Baryluk, reprezentujący Silk Road Certification, od 2020 roku jest akredytowanym audytorem EuCertPlast (pawel.baryluk@src.org.pl).
Audytor przeprowadza konsultacje z przedstawicielami Twojej firmy w celu określenia:
Audytor EuCertPlast ustala termin audytu na miejscu (wizji lokalnej) oraz koszt, po zapoznaniu się z powyższymi informacjami.
Przekazanie Twojej firmie listu informacyjnego – oficjalnego dokumentu rozpoczynającego proces certyfikacji EuCertPlast. W dokumencie tym zawarta jest informacja o miejscu, terminie i koszcie audytu, wymaganych do weryfikacji dokumentach, licencjach i innych formalnościach.
Konsultant udzieli niezbędnego wsparcia w przygotowaniu dokumentacji wymaganej podczas audytu.
Przekazanie dokumentacji wskazanej w liście informacyjnym.
Konsultant, odpowiedzialny za przygotowanie i wdrożenie wymagań EuCertPlast w Twojej firmie, przekazuje audytorowi kompletną dokumentację do weryfikacji. Normy i wymagania badane podczas procesu certyfikacji EuCertPlast są tożsame z wymaganiami Blue Angel.
Więcej informacji na temat weryfikowanej dokumentacji uzyskacie państwo po kontakcie z naszym audytorem EuCertPlast.
Audyt certyfikujący – działania audytowe (wizja lokalna) prowadzone w lokalizacjach, realizujących procesy objęte certyfikacją.
Pamiętaj, że podczas audytu na miejscu konieczne jest, aby linia produkcyjna działała, w celu umożliwienia sprawdzenia realizowanych procesów. Jeżeli jest to z jakiegoś powodu niemożliwe, termin audytu powinien zostać zmieniony.
Audyt certyfikujący weryfikuje, czy działalność prowadzona jest zgodnie z wymaganiami EuCertPlast.
Na podstawie informacji zebranych podczas audytu, audytor przygotowuje projekt raportu i przedstawia go nie później niż 3 tygodnie po dacie audytu. Od momentu jego otrzymania masz 2 tygodnie na zgłaszanie uwag.
Projekt raportu z audytu jest jednocześnie weryfikowany wewnętrznie przez EuCertPlast w celu sprawdzenia poprawności.
Po pomyślnej weryfikacji i rozpatrzeniu uwag, nie później niż 6 tygodni od daty audytu, otrzymujesz raport w 2 kopiach. W tym samym terminie zostaje przekazany Arkusz Podsumowujący do EuCertPlast w celu opracowania certyfikatu i zaktualizowania danych Twojej firmy na stronie internetowej EuCertPlast.
Wydanie certyfikatu EuCertPlast i publikacja na stronie właściciela standardu – sprawdź.
Certyfikat i Arkusz Podsumowujący będą publicznie dostępnymi dokumentami. Udostępnienie treści raportu pozostaje do Twojej decyzji.
W przypadku, gdy audyt zakończy się wynikiem negatywnym, otrzymasz raport wyjaśniający i dowiesz się, dlaczego nie przyznano certyfikatu.
Jeżeli zaistnieje taka konieczność, pomożemy w realizacji wszystkich ewentualnych zaleceń poaudytowych.
Oferujemy możliwość przeprowadzenia spotkania informacyjnego przed wnioskowaniem o certyfikację wstępną lub monitorującą w celach informacyjnych i weryfikacji możliwości wnioskowania o certyfikat EuCertPlast.
Spotkanie odbywa się w sposób zdalny.
Pomagamy i doradzamy przedsiębiorcom,
spełniając ambicje naszych pracowników i klientów w całej Polsce.