ISCC Plus wychodzi poza ramy dyrektywy EU RED, umożliwiając certyfikację surowców, których dyrektywa ta nie obejmuje, a znajdujących zastosowanie w innych sektorach rynku.
ISCC Plus ma na celu zmniejszenie zużycia surowców kopalnych, na rzecz wykorzystywania surowców odnawialnych i pochodzących z recyklingu. ISCC Plus wpisuje się w gospodarkę obiegu zamkniętego (ang. Circular Economy) oraz plany redukcji emisji gazów cieplarnianych (GHG).
ISCC Plus umożliwia uzyskiwanie certyfikatów dla materiałów odnawialnych i pochodzących z recyjlingu w całym łańcuchu wartości – od źródła po wyrób końcowy. Ważnym elementem standardu ISCC Plus jest możliwość używania certyfikatu przez producentów, którzy w swoich procesach produkcji stosują zarówno surowce certyfikowane, jak i surowce pierwotne (pochodzące ze źródeł kopalnych). Program certyfikacji ISCC Plus działa na zasadzie systemu bilansu masy (ang. mass balance system), co oznacza, że na każdą tonę przetwarzanego surowca, spełniającego wymagania ISCC Plus, odpowiednia część produktu wyjściowego uznawana jest za pochodzącą z surowców odnawialnych. Identyfikowalność stanowi podstawę systemu ISCC Plus.
Obecnie nie ma określonego minimalnego udziału materiałów certyfikowanych w gotowym produkcie. O zawartości materiału spełniającego wymagania ISCC Plus decyduje certyfikowana organizacja, bazując na bilansie masy. Certyfikowany materiał można jednak zakupić i sprzedać dopiero po uzyskaniu certyfikatu ISCC Plus, aby zachować nieprzerwany certyfikowany łańcuch dostaw materiałów zrównoważonych. Szczegółowe opisy wymagań ISCC Plus są dostępne na stronie właściciela standardu.
Certyfikat jest ważny rok, z możliwością przedłużenia. Jego utrzymanie na kolejny rok jest zależne od przebiegu audytu recertyfikacyjnego.
Kontaktujemy się z Twoją firmą w celu określenia:
Następnie badamy zgodność realizowanych procesów z wymaganiami ISCC Plus, m.in. poprzez analizę wewnętrznych dokumentów Twojej firmy.
Na podstawie informacji zebranych w pierwszym etapie, nasi doświadczeni konsultanci opracują dla Twojej firmy niezbędne dokumenty – zgodne z wymaganiami ISCC Plus.
Rejestrujemy Twoją firmę w bazie ISCC, a następnie pomagamy w organizacji audytu, poprzez kontakt z jednostką certyfikującą, w celu wyznaczenia terminu jego terminu, czasu trwania i zakresu.
Dbamy o to, aby Twoja firma była na bieżąco informowana o przebiegu procesu certyfikacyjnego.
Na tym etapie przedstawiciel Twojej firmy zapoznaje się z dokumentacją. Na bieżąco wspólnie analizujemy i omawiamy wszelkie uwagi i wątpliwości odnoszące się do jej treści.
Po akceptacji dokumentacji przeprowadzamy szkolenie on-line z zasad systemu ISCC Plus, prowadzenia dokumentacji systemowej oraz przebiegu audytu certyfikującego. Przykładamy uwagę do tego, aby funkcjonowanie systemu w Twojej firmie było optymalne, a jego wymagania jasne i spójne z realizowanymi procesami.
Przed audytem możemy, w imieniu Twojej firmy, przekazać audytorowi dokumentację wymaganą do analizy w trakcie audytu.
Audytor z wybranej jednostki certyfikującej sprawdza dokumentację pod kątem zgodności z wymogami ISCC Plus oraz w odniesieniu do funkcjonowania Twojej firmy. Po uzyskaniu jego pozytywnej decyzji, i zatwierdzeniu wyniku audytu, Twoja firma otrzymuje wpis na listę ISCC oraz certyfikat ISCC Plus.
Oferujemy szkolenie on-line podczas, którego bliżej przedstawimy wymagania ISCC Plus, a dzięki swojemu doświadczeniu przekażemy cenne wskazówki mające na celu pomóc w przygotowaniu się do audytu certyfikującego.
W naszej ofercie oprócz wdrożenia i szkoleń z ISCC Plus znajduje się również usługa nadzoru, która polega na weryfikacji poprawnego funkcjonowania systemu ISCC Plus, co jest szczególnie przydatne przed audytem recertyfikacyjnym, aby uniknąć niezgodności bądź nawet utraty certyfikatu.
Pomagamy i doradzamy przedsiębiorcom,
spełniając ambicje naszych pracowników i klientów w całej Polsce.