ISCC EU jest standardem utworzonym przez ISCC (International Sustainability & Carbon Certification), który swoim zakresem obejmuje zrównoważone biomateriały (biopaliwa, biopłyny, biomasę), często nazywane ogólnie biomasą.
Standard ISCC EU wychodzi naprzeciw wymaganiom prawnym dotyczącym biomasy, czyli materiałów ze źródeł odnawialnych. Mowa tu o Dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/2001 z dnia 11 grudnia 2018 r. w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych, tzw. RED 2 oraz o akcie polskiej implementacji – Dyrektywa o biokomponentach i biopaliwach ciekłych.
Zgodnie z prawem każdy podmiot, który:
jest zobowiązany posiadać certyfikat zrównoważonego rozwoju. Jednym z takich certyfikatów jest właśnie certyfikat ISCC EU, KZR INiG, SURE lub Red Cert, których wdrożenie również posiadamy w swojej ofercie. Istnieje wzajemna uznawalność ww. standardów, co podaje Komisja Europejska.
System certyfikacji ma na celu ochronę biosfery, racjonalne gospodarowanie gruntami, ale także zrównoważony rozwój społeczny oraz redukcję emisji gazów cieplarnianych. Certyfikat ISCC Eu można zdobyć dla materiałów odnawialnych i standardów w całym łańcuchu wartości – od źródła po produkt końcowy.
Korzyści z wdrożenia i certyfikowania systemu ISCC EU:
Głównymi wymaganiami standardu ISCC EU są:
Obecnie nie ma określonego minimalnego udziału materiałów certyfikowanym w produkcie, o tym decyduje organizacja bazując na bilansie masy.
Należy pamiętać, że certyfikowany materiał można zakupić i sprzedać dopiero po uzyskaniu certyfikatu ISCC EU, aby zachować certyfikowany łańcuch materiałów zrównoważonych.
Szczegółowe opisy wymagań ISCC EU są dostępne na stronie ISCC.
Certyfikat jest ważny rok, a jego utrzymanie na kolejny rok jest zależne od przebiegu audytu recertyfikacyjnego.
Oprócz spełnienia określonych wymagań należy wnieść opłaty do ISCC, w tym jednorazową za rejestrację w bazie ISCC oraz roczną za utrzymanie certyfikatu, których wielkość jest uzależniona od obrotu Organizacji. Ponadto dla jednostek przetwórczych po otrzymaniu certyfikatu roczną opłatą jest również opłata zależna od ilości powstałego certyfikowanego materiału.
Stawki podane są na stronie właściciela standardu – więcej.
Dodatkowym kosztem jest audyt certyfikacyjny, którego cena jest określana przez daną jednostkę certyfikującą, przy czym cena zależy m.in. od wielkości obrotów firmy i lokalizacji.
ETAP I
Konsultacje z przedstawicielami zainteresowanej Organizacji (producent/dostawca produktu/usługi) w celu określenia:
ETAP II
Opracowanie dokumentacji systemowej.
Na podstawie informacji zebranych w pierwszym etapie, wykwalifikowany Pracownik Silk Road Certification (SRC) opracowuje niezbędne dokumenty – zgodne z wymaganiami ISCC EU.
Pracownik SRC dokonuje w Państwa imieniu rejestrację w bazie ISCC, następnie pomaga w organizacji audytu poprzez kontakt z jednostką certyfikującą w celu wyznaczenia terminu audytu.
Dbamy o to, aby Organizacja była na bieżąco informowana o przebiegu procesu certyfikacyjnego.
ETAP III
Przekazanie dokumentacji.
Na tym etapie, przedstawiciel Organizacji zapoznaje się z dokumentacją, a wszelkie uwagi i wątpliwości odnoszące się do ich treści są na bieżąco analizowane i omawiane z przedstawicielem SRC.
Po akceptacji dokumentacji przez Organizację jest przeprowadzane szkolenie on-line z zasad prowadzenia dokumentacji systemowej oraz przebiegu audytu certyfikującego.
Klient samodzielnie lub Pracownik Silk Road Certification przekazuje audytorowi dokumentację niezbędną na audyt.
ETAP IV
Uzyskanie certyfikatu
Audytor z wybranej jednostki certyfikującej sprawdza dokumentację pod kątem zgodności z określonymi wymogami ISCC EU. Po uzyskaniu pozytywnej decyzji Organizacja otrzymuje wpis na listę ISCC oraz certyfikat ISCC EU.
Oferujemy szkolenie on-line podczas, którego bliżej przedstawimy wymagania ISCC EU, a dzięki swojemu doświadczeniu przekażemy cenne wskazówki mające na celu pomóc w przygotowaniu się do audytu certyfikującego.
W naszej ofercie oprócz wdrożenia i szkoleń z ISCC EU znajduje się również usługa nadzoru, która polega na weryfikacji poprawnego funkcjonowania systemu ISCC EU, co jest szczególnie przydatne przed audytem recertyfikacyjnym, aby uniknąć niezgodności bądź nawet utraty certyfikatu.
Pomagamy i doradzamy przedsiębiorcom,
spełniając ambicje naszych pracowników i klientów w całej Polsce.