KZR INiG został zatwierdzony przez Komisję Europejską w zakresie wykazania zgodności z kryteriami zrównoważonego rozwoju zgodnie z dyrektywami Parlamentu Europejskiego i Rady 98/70/WE oraz 2018/2001 (RED II) w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych. Jest równoważny innym, międzynarodowym systemom, uznanym przez Komisje Europejską (jak RedCert, ISCC, czy SURE).
Biomasa rolnicza, odpady i pozostałości z produkcji rolnej, leśnej oraz spożywczej, biopłyny i biokomponenty do produkcji biopaliw, paliwa z biomasy, biomasa stała na cele energetyczne, a także odpady zawierające frakcję biomasową, wchodzące w skład paliw alternatywnych (RDF) oraz paliwa węglowe z recyklingu.
12 października 2022 r. KZR INiG otrzymał także pozytywną opinię techniczną Komisji Europejskiej w zakresie biomasy leśnej.
Zgodnie z prawem każdy podmiot, który przetwarza biomasę, wytwarza biopłyny i biopaliwa lub handluje biomasą, jest zobowiązany posiadać certyfikat potwierdzający spełnienie kryteriów zrównoważonego rozwoju.
Certyfikacją KZR INiG objęty jest cały łańcuch dostaw surowców i produktów, dla których wymagane jest potwierdzenie spełnienia kryteriów zrównoważonego rozwoju, zgodnie z dyrektywą RED II.
Uczestnictwo w systemie KZR INiG wspiera również realizację wybranych celów zrównoważonego rozwoju (SDGs).
System KZR INiG obejmuje wszystkie podmioty, które są prawnymi właścicielami materiałów zgodnych z kryteriami zrównoważonego rozwoju. Ocenie podlega cały cykl życia, począwszy od etapu nabycia surowca, aż do etapu jego ostatecznego zużycia, z uwzględnieniem wszystkich etapów pośrednich w łańcuchu dostaw.
Zgodnie z Systemem KZR INiG, został zdefiniowany szereg kryteriów, które muszą być spełnione na odpowiednich etapach cyklu życia biopaliw, biopłynów i paliw z biomasy, niezależnie od geograficznego pochodzenia biomasy.
Certyfikat wydany przez uprawnioną jednostkę certyfikującą, zatwierdzoną przez Administratora Systemu KZR INiG, jest dokumentem potwierdzającym spełnienie powyższych kryteriów. Organizacja, zależnie od zakresu certyfikacji, zobowiązana jest do uiszczania opłat określonych przez właściciela Systemu. Szczegółowe informacje dostępne są na oficjalnej stronie KZR INiG, gdzie znajdują się także oficjalne dokumenty systemowe.
Uzyskany certyfikat ważny jest przez rok. Audyt recertyfikujący powinien być przeprowadzony przed wygaśnięciem certyfikatu. Procedury audytu kontrolnego są analogiczne do procedur z audytu certyfikacyjnego.
Konsultacje z przedstawicielami Organizacji w celu określenia:
Na podstawie informacji zebranych w pierwszym etapie, konsultant Silk Road Cretification opracowuje niezbędne dokumenty, zgodne z wymaganiami KZR INiG, w tym przede wszystkim:
W ramach obsługi przez Silk Road Certification, opracowane dokumenty mogą zostać umieszczone w elektronicznej księdze jakości ksiegajakosci.pl, gdzie utworzone zostaje konto dostępu dla wskazanego przez Klienta Pracownika. Po przekazaniu danych dostępu (login i hasło) wskazany pracownik otrzymuje pełny dostęp do umieszczonej dokumentacji – z możliwością edytowania, dodawania i usuwanie zamieszczonych tam dokumentów.
Na tym etapie, przedstawiciel Przedsiębiorstwa zapoznaje się z dokumentacją, a wszelkie uwagi i wątpliwości odnoszące się do ich treści są na bieżąco analizowane i omawiane z przedstawicielem Silk Road Certification.
Pomagamy również w rejestracji w systemie KZR INiG.
Przeprowadzenie szkoleń dla pracowników odpowiedzialnych za poszczególne obszary i działania z zakresu określonych regulacji systemu KZR INiG, w szczególności w zakresie bilansu masy.
W swoich zasobach posiadamy platformę do przeprowadzania e-szkoleń, umożliwiającą przeprowadzenie szkolenia w dowolnym miejscu. Możemy przeprowadzić szkolenie on-line za pośrednictwem platformy e-learningowej lub razie takiego zapotrzebowania – „stacjonarnie” w siedzibie Państwa firmy.
Pomoc w organizacji audytu certyfikującego.
Zgodnie z Państwa potrzebami, pomagamy w doborze jednostki certyfikującej oraz Audytora. Wspieramy w kontakcie z jednostką certyfikującą oraz w dopełnieniu wszelkich formalności związanych z organizacją audytu.
Silk Road Certification, na Państwa życzenie, zapewnia obecność konsultanta podczas audytu certyfikującego, wspierającego merytorycznie podczas przeprowadzanej oceny.
Gwarantujemy wykonanie wszystkich zaleceń poaudytowych, dotyczących opracowanej przez nas dokumentacji, jeżeli zaistnieje taka konieczność.
Oferujemy szkolenie on-line podczas, którego bliżej przedstawimy wymagania KZR INiG, a dzięki swojemu doświadczeniu przekażemy cenne wskazówki mające na celu pomóc w przygotowaniu się do audytu certyfikującego.
W naszej ofercie oprócz wdrożenia i szkoleń z KZR INiG znajduje się również usługa nadzoru, która polega na weryfikacji poprawnego funkcjonowania systemu KZR INiG, co jest szczególnie przydatne przed audytem recertyfikacyjnym, aby uniknąć niezgodności bądź nawet utraty certyfikatu.
Pomagamy i doradzamy przedsiębiorcom,
spełniając ambicje naszych pracowników i klientów w całej Polsce.