pl / en /

ISCC PLUS

Informacje Wymagania Wdrożenie Q&A

ISCC Plus jest rozszerzeniem globalnego standardu certyfikacji ISCC (International Sustainability & Carbon Certification), który swoim zakresem obejmuje zrównoważone surowce, półprodukty i produkty (bio, bio-circular, circular) oraz odnawialne źródła energii i paliwa alternatywne z przemysłu tworzyw sztucznych, biotworzyw oraz branży chemicznej, paszowej i spożywczej.

ISCC Plus wychodzi poza ramy dyrektywy RED, umożliwiając certyfikację surowców, których dyrektywa ta nie obejmuje, a znajdujących zastosowanie w innych sektorach rynku.

ISCC Plus ma na celu zmniejszenie zużycia surowców kopalnych, na rzecz wykorzystywania surowców odnawialnych i pochodzących z recyklingu. Dlatego wpisuje się w gospodarkę obiegu zamkniętego (ang. Circular Economy) oraz plany redukcji emisji gazów cieplarnianych (GHG, ang. Grenhouse Gases).

Obecnie w ramach ISCC PLUS akceptowane są wyłącznie certyfikaty wydane przez ten system,
a inne schematy certyfikacyjne nie są uznawane.

Oferujemy wsparcie w uzyskaniu i utrzymaniu certyfikatu ISCC PLUS:

  • Przygotowanie dokumentacji zgodnej z wymogami ISCC EU
  • Kalkulacja emisji GHG zgodnie z dyrektywą
  • Obsługa kwartalnej i raportowaniu
  • Konsultacja PoS
  • Przygotowanie do audytów certyfikacyjnych i monitorujących
  • Zamknięcie niezgodności po audycie certyfikujących lub monitorujących

Informacje


Kto powinien uzyskać certyfikat ISCC PLUS?

ISCC Plus jest standardem dobrowolnym, najczęściej wymuszonym przez obecność w łańcuchu dostaw ISCC PLUS.

ISCC PLUS umożliwia uzyskiwanie certyfikatów na każdym etapie łańcucha wartości – od surowca, po produkt końcowy. Certyfikacja ta zapewnia:

  • Wiarygodne potwierdzenie stosowania zrównoważonych materiałów
  • Stabilizację pozycji rynkowej poprzez zmniejszenie zużycia surowców kopalnych na rzecz odnawialnych i recyklingowanych,
  • Spełnienie oczekiwań klientów w zakresie dostaw zrównoważonych materiałów,
  • Wyróżnienie na rynku dzięki logo ISCC, które wskazuje na stosowanie alternatywnych i pierwotnych materiałów,
  • Potwierdzenie zaangażowania w transformację gospodarki ku obiegowi zamkniętemu i realizację celów zrównoważonego rozwoju (SDGs) i ESG.

Certyfikacji ISCC PLUS może podlegać:

W ramach certyfikacji ISCC PLUS można uzyskać certyfikat dla materiałów odnawialnych i pochodzących z recyklingu, które wspierają rozwój gospodarki o obiegu zamkniętym i biogospodarki, w tym:

  • Surowce rolnicze i leśne,
  • Odpady oraz pozostałości biogeniczne,
  • Materiały niekopalne,
  • Materiały pochodzące z obiegu zamkniętego,
  • Inne innowacyjne surowce.

Wymagania


Wymagania ISCC PLUS

Ważnym elementem standardu ISCC Plus jest możliwość używania certyfikatu przez producentów, którzy w swoich procesach produkcji stosują zarówno surowce certyfikowane, jak i surowce pierwotne (pochodzące ze źródeł kopalnych). Program certyfikacji ISCC Plus działa na zasadzie systemu bilansu masy (ang. mass balance system), co oznacza, że na każdą tonę przetwarzanego surowca, spełniającego wymagania ISCC Plus, odpowiednia część produktu wyjściowego uznawana jest za pochodzącą z surowców odnawialnych. Identyfikowalność stanowi podstawę systemu.

Głównymi wymaganiami standardu ISCC PLUS są:

  • kontrola pochodzenia produktu (łańcucha dostaw)
  • identyfikowalność (bilans masy)
  • dokumentacja jakości (księga systemowa)
  • zarządzanie jakością

Obecnie nie ma określonego minimalnego udziału materiałów certyfikowanych w gotowym produkcie. O zawartości materiału spełniającego wymagania decyduje Twoja firma, bazując na bilansie masy. Certyfikowany materiał można jednak zakupić i sprzedać dopiero po uzyskaniu certyfikatu, aby zachować nieprzerwany łańcuch dostaw materiałów zrównoważonych. Szczegółowe opisy wymagań są dostępne na stronie właściciela standardu.


Wdrożenie


Implementacja wymagań ISCC PLUS i przygotowanie do certyfikacji opiera się na współpracy Twojej firmy z doświadczonym zespołem konsultantów. Korzystamy z najlepszych praktyk konsultingowych, dlatego w Silk Road Certification realizujemy wdrożenie w kilku etapach:

ETAP I: Analiza wstępna

Musimy dobrze poznać Twoja organizację, aby system zarządzania jakością jak najbardziej odpowiadał jej potrzebom i funkcjonował dla jej rozwoju. Dlatego właśnie chcemy skonsultować się z jej przedstawicielami w celu określenia:

  • zakresu certyfikacji,
  • procesów realizowanych w organizacji,
  • sprawdzenia ich zgodność z wymaganiami systemu ISCC PLUS, m.in. poprzez analizę dokumentów wewnętrznych.

ETAP II: Opracowanie i przekazanie niezbędnej dokumentacji

Na podstawie zebranych informacji opracowujemy wymagane dokumenty zgodne z normą ISCC PLUS.

Dodatkowo, możemy udostępnić je w elektronicznej księdze jakości ksiegajakosci.pl, gdzie będziesz mieć pełny dostęp do dokumentacji, z możliwością edytowania, dodawania i usuwania materiałów.

Po zarejestrowaniu Twojej firmy w bazie ISCC (ISCC HUB), wspieramy organizację audytu poprzez kontakt z jednostką certyfikującą i ustalenie szczegółów audytu.

ETAP III: Finalizacja i szkolenie

Po akceptacji dokumentacji organizujemy szkolenie online, które obejmuje zasady ISCC PLUS, prowadzenie dokumentacji systemowej oraz przygotowanie do audytu certyfikującego.

Pomagamy zapewnić płynność w implementacji systemu w Twojej firmie, aby jego wymagania były jasne i zgodne z realizowanymi procesami.

ETAP IV: Audyt i certyfikacja ISCC PLUS

Audytor z wybranej jednostki certyfikującej sprawdza dokumentację pod kątem zgodności z wymaganiami ISCC PLUS. Po pomyślnym audycie Twoja firma otrzymuje certyfikat ISCC PLUS i wpis na oficjalną listę systemu.

Silk Road Certification zapewnia obecność konsultanta/-tki podczas audytu certyfikującego. Jego/jej zadaniem jest merytoryczne wsparcie podczas przeprowadzanej oceny. Gwarantujemy również wykonanie wszystkich zaleceń poaudytowych, dotyczących opracowanej przez nas dokumentacji, jeżeli zaistnieje taka konieczność.


Q&A


Obecnie w ramach ISCC PLUS akceptowane są wyłącznie certyfikaty wydane przez ten system,
a inne schematy certyfikacyjne nie są uznawane.

Tak, ISCC PLUS jest uznawany na całym świecie przez partnerów handlowych, zwłaszcza w Europie i Azji.

Tak, istnieje możliwość certyfikowania materiału, który nie znajduje się na liście materiałowej ISCC PLUS. Z chęcią przygotujemy dla Państwa spersonalizowaną ofertę.

Proces certyfikacji w systemie ISCC PLUS obejmuje kilka kluczowych etapów, które mają na celu potwierdzenie zgodności z kryteriami zrównoważonego rozwoju. Każdy z tych etapów jest niezbędny, aby zapewnić zgodność z wymogami prawnymi i standardami systemu.

  1. Przygotowanie i rejestracja

Firma ubiegająca się o certyfikację rejestruje się w systemie ISCC. Na tym etapie należy również wybrać jednostkę certyfikującą, która posiada odpowiednie uprawnienia do przeprowadzania audytów w ramach ISCC PLUS. Następnie zgłaszane są dane dotyczące działalności oraz materiałów, które mają być objęte certyfikacją.

 

  1. Audyt zgodności na miejscu

Audytor przeprowadza szczegółową ocenę w lokalizacji objętej certyfikacją, weryfikując zgodność z kryteriami ISCC PLUS. Ocena obejmuje analizę dokumentacji, obserwację procesów operacyjnych oraz rozmowy z pracownikami.

  1. Analiza bilansu masowego

W ramach tego etapu weryfikowany jest system bilansowania masy, który pozwala śledzić ilości materiałów zrównoważonych w łańcuchu dostaw. Ma to na celu potwierdzenie, że deklarowane ilości biomasy lub biopaliw faktycznie spełniają wymogi systemu.

  1. Raportowanie i decyzja o certyfikacji

Na podstawie wyników audytu oraz analizy dokumentacji audytor sporządza raport.
Jeśli wszystkie kryteria są spełnione, wydawany jest certyfikat ISCC PLUS. Certyfikat ten jest ważny przez rok i wymaga corocznego odnawiania poprzez kolejny audyt.

  1. Nadzór i monitorowanie

Po uzyskaniu certyfikatu firma musi przestrzegać zasad systemu ISCC oraz podlegać okresowym kontrolom w celu zapewnienia ciągłej zgodności.

ISCC PLUS to dobrowolny system o globalnym zasięgu, obejmujący rynki poza UE oraz różne sektory, takie jak przemysł, żywność czy pasze. Jest bardziej elastyczny i restrykcyjny, akceptując tylko certyfikaty ISCC PLUS.

ISCC EU to obowiązkowy system certyfikacji dla podmiotów działających na rynku UE w sektorze biopaliw, biomasy i biopłynów, zapewniający zgodność z dyrektywą RED II. Skierowany jest głównie do firm produkujących paliwa do transportu i produkcji energii, wymagając spełnienia kryteriów zrównoważonego rozwoju, w tym ochrony bioróżnorodności i redukcji emisji gazów cieplarnianych. ISCC EU akceptuje również inne systemy certyfikacyjne uznane przez Komisję Europejską.

Koszt certyfikacji ISCC PLUS obejmuje:

  • usługi wdrożeniowe
  • koszt certyfikacji przez akredytowaną w tym zakresie jednostkę zewnętrzną i zależy od specyfiki firmy oraz złożoności procesów
  • opłata do właściciela standardu.

Z chęcią przygotujemy dla Państwa spersonalizowaną wycenę.