RecyClass jest inicjatywą międzybranżową, której celem jest zwiększenie możliwości recyklingu opakowań z tworzyw sztucznych i ustanowieniem zharmonizowanego podejścia do obliczania zawartości recyklatu i jego śledzenia w Europie. Działania w ramach Recyclass obejmują rozwój protokołów oceny zdolności do recyklingu oraz naukowe badania materiałów, które służą jako podstawa dla wytycznych projektowania dla celów recyklingu (Design for Recycling).
RecyClass to m.in. Certyfikat Procesu Recyklingu (ang. Recycling Process Certificates) oraz Certyfikat Identyfikowalności Zawartości Recyklatu w opakowaniach z tworzyw sztucznych (ang. Recycled Plastics Traceability Certificates).
Certyfikacja procesu
Celem Certyfikat Procesu Recyklingu (ang. Recycling Process Certificates) jest rozpoznanie procesów recyklingu tworzyw sztucznych dla odpadów przed- i pokonsumpcyjnych, które mają miejsce w zakładzie zgodnie z wymaganiami określonymi w Schemacie Oceny Zgodności Procesu Recyklingu. Wymagania standardu RecyClass są zgodne z wymaganiami norm: EN 15343:2007 i ISO 22095:2020.
Certyfikacja w ramach standardu RecyClass pozwala recyklerom na obiektywne potwierdzenie swojego wkładu w gospodarowanie odpadami z tworzyw sztucznych i w sposób transparentny, informować o pochodzeniu wykorzystywanych odpadów. Certyfikacja Procesu Recyklingu jest audytem miejsca pochodzenia dla łańcucha dostaw tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu. Kluczowymi aspektami RecyClass są: identyfikowalność materiałów z tworzyw sztucznych (w ramach zadeklarowanego modelu łańcucha dostaw) oraz jakość materiałów pochodzących z recyklingu, znajdujących zastosowanie w wyrobach gotowych.
Certyfikat Procesu Recyklingu (ang. Recycling Process Certificates) przyznawany jest na 1 rok z możliwością, przedłużania o kolejne 12 miesięcy poprzez poddanie się corocznym audytom nadzorującym.
i może certyfikować proces recyklingu w Twojej firmie.
Więcej na temat inicjatywy RecyClass na https://recyclass.eu/.
Istotnym czynnikiem jest również długość okresu prowadzenia zapisów produkcyjnych, które zostaną poddane weryfikacji.
W zależności od długości zapisów produkcyjnych przyznawane są rożne Certyfikat Procesu Recyklingu RecyClass:
W sytuacji, gdy w okresie certyfikacji wprowadzono istotne zmiany w procesie recyklingu, producent powinien zgłosić ten fakt audytorowi. Wiąże się to z koniecznością przeprowadzenia dodatkowego audytu.
Dla uzyskania ciągłości certyfikacji w zakresie Procesu Recyklingu RecyClass, recykler powinien poddać się corocznemu audytowi nadzorczemu (przedłużającemu/ recertyfikującemu). Audyt nadzoru można przeprowadzić, najwcześniej 6 tygodni przed upływem ważności certyfikatu z audytu wstępnego (certyfikującego).
Więcej informacji na stronie RecyClass.
Wdrożenie wymagań RecyClass i certyfikacja procesu recyklingu w Twojej firmy opiera się o współpracę z doświadczonym zespołem konsultantów i akredytowanym audytorem. W Silk Road Certification realizujemy to w 5 etapach:
Firma zainteresowana uzyskaniem certyfikatu RecyClass dokonuje wyboru akredytowanego audytora. Lista akredytowanych audytorów dostępna jest na stronie EuCertPlast. Miło nam poinformować, że Paweł Baryluk, reprezentujący Silk Road Certification, od 2020 roku jest akredytowanym audytorem EuCertPlast (pawel.baryluk@src.org.pl).
Audytor przeprowadza konsultacje z przedstawicielami Twojej firmy w celu określenia:
Audytor RecyClass ustala termin audytu na miejscu (wizji lokalnej) oraz ofertę, po zapoznaniu się z powyższymi informacjami. Po podpisaniu umowy audytor składa Formularz Zgłoszeniowy.
Po dopełnieniu formalności wskazanych w powyższym punkcie, zostaniesz poproszony o przedłożenie dokumentacji do przeglądu przed audytem na miejscu. Lista wymaganych dokumentów, zostanie przekazana w korespondencji mailowej. Przegląd przesłanej dokumentacji ma na celu potwierdzenie wstępnej zgodności firmy z wymogami audytu.
Więcej informacji na temat weryfikowanej dokumentacji uzyskacie państwo po kontakcie z naszymi audytorami RecyClass.
Audyt certyfikujący – działania audytowe (wizja lokalna) prowadzone w lokalizacjach, realizujących procesy objęte certyfikacją.
Pamiętaj, że podczas audytu na miejscu konieczne jest, aby linia produkcyjna działała, w celu umożliwienia sprawdzenia realizowanych procesów. Jeżeli jest to z jakiegoś powodu niemożliwe, termin audytu powinien zostać zmieniony.
Audyt certyfikujący weryfikuje, czy działalność prowadzona jest zgodnie z wymaganiami RecyClass.
Na podstawie informacji zebranych podczas audytu, audytor przygotowuje projekt raportu i przedstawia go nie później niż 3 tygodnie po dacie audytu. Od momentu jego otrzymania masz 2 tygodnie na zgłaszanie uwag.
Projekt raportu z audytu jest jednocześnie weryfikowany wewnętrznie przez RecyClass w celu sprawdzenia poprawności.
W tym samym terminie zostaje przekazany Arkusz Podsumowujący do EuCertPlast w celu opracowania certyfikatu i zaktualizowania danych Twojej firmy na stronie internetowej RecyClass.
Po pomyślnej weryfikacji projektu raportu, Silk Road Certification (jako jednostka certyfikująca RecyClass), przygotowuje dwie wersje końcowego raportu z audytu:
Silk Road Certification przygotowuje certyfikat oraz informuje przedstawicieli standardu RecyClass o Twojej certyfikacji, w celu zaktualizowania informacji w bazie RecyClass.
W przypadku, gdy audyt zakończy się wynikiem negatywnym, otrzymasz raport wyjaśniający i dowiesz się, dlaczego nie przyznano certyfikatu.
Jeżeli zaistnieje taka konieczność, pomożemy w realizacji wszystkich ewentualnych zaleceń poaudytowych.
Oferujemy możliwość przeprowadzenia spotkania informacyjnego przed wnioskowaniem o certyfikację wstępną lub monitorującą w celach informacyjnych i weryfikacji możliwości wnioskowania o Certyfikat Procesu Recyklingu (ang. Recycling Process Certificates) .
Spotkanie odbywa się w sposób zdalny.
Jesteśmy jednostką certyfikującą, aktywnie wspierająca zrównoważony rozwój i gospodarkę obiegu zamkniętego!
Kontakt